Jdi na obsah Jdi na menu

Jak na vši ?

Vši zabije chemie, ale prý i slivovice

 

27. srpna 2010, Renata Vyšínová

Se žáčky se do škol příští týden mnohdy vrátí i vši. Rodičům tedy začíná pravidelný hon za přípravky, které na tyto parazity zaberou a vyhubí je spolehlivě. Je dobré vsadit na moderní chemii, nebo fígle našich babiček?

 
 
 

Pokud se v dětském kolektivu objeví vši, je většinou těžké ukázat prstem na toho, kdo je přinesl. Jisté je jedno – velmi rychle se šíří a hodně špatně se jich zbavíte. Stačí být málo pozorným hledačem hnid a do týdne můžete začít znovu, s novou generací vší.

Ideálním časem pro expanzi vší je začátek školního roku a chladnější období, kdy děti začnou nosit čepice – v nich se parazitům líbí a mají dost času přeskočit z čapky do čapky – například když visí vedle sebe ve školní šatně. Právě s podzimem tedy nosí děti ze škol a školek nejčastěji výzvu, aby se rodiče postarali o odvšivení svých dětí.

Má moje dítě vši?

Vši jsou v některých stádiích málo viditelné, stejně jako hnidy, takže vám to napoví i chování dítěte – drbou se na hlavě ve spánku, objevíte mezi vlasy rozškrábaná místa. Protože je spánek kvůli svědění přerušovaný, děti jsou mnohdy unavené. Ačkoli tedy nepřenášejí infekční choroby, jako například klíšťata, mohou mít na svědomí celkové oslabení organismu. "Bodnutí parazitů působí silně svědící kopřivku. Na kůži se objevují škrábance, strupy, nežity, ekzémy (kůže vagabundů). Při výskytu popsaných projevů třeba neprodleně vyhledat kožního lékaře," upozornil doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc.

Pokud dostanete ze školy zprávu, že se v kolektivu objevily vši, máte ze zákona povinnost chopit se hřebínku "všiváčku" a začít s prohlídkou hlavy vaší ratolesti. Jestliže objevíte vši a hnidy, pak je vaší povinností se jich zbavit – takže se připravte na dlouhou a trpělivou práci. Hnidy totiž z vlasů nedostanete jinak, než ručním odstraněním nehty, nebo vyčesávání hřebenem "všiváčkem". "Bez odstranění hnid není bohužel použití přípravků proti vším moc platné," upozorňuje RNDr. Jaroslava Zelenková z protiepidemického oddělení Hygienické stanice Hlavního města Praha a dodává: "Místo toho, aby trávili rodiče čas pečlivým ostraňováním hnid, myjí dětem v insekticidních přípravcích hlavu každý den - to ale není řešení, všechny hnidy se tím nezahubí, spolehlivě působí jen na dospělé vši."

MUDr. Kejda na Ordinace.cz poradil, jak hnidy dostat z vlasů snadněji:"Vajíčka parazitů jdou snadněji odstranit z vlasů, které jste zvlhčili 3% (zředěným) kuchyňským octem. Hlava se zabalí na způsob turbanu ručníkem asi na 60 minut." Jeho článek o vších si můžete přečíst zde.

Ošetření přípravkem proti vším není jediné opatření, musíte dalších zhruba sedm dní hlavu denně prohlížet. Právě to je doba, kdy by mohly zapomenuté hnidy projít vývojem a znovu obnovit populaci vší. "Po celou dobu je potřeba kontrolovat a insekticidním přípravkem ošetřovat hřeben, měnit ložní prádlo, ručník a všechno oblečení, které jde ke krku," říká Jaroslava Zelenková. Jestliže je to možné, pak vši odstraňujte nad umyvadlem nebo ve vaně, nebo nad bílým papírem, kde to je vidět. Živé vši mohou přežít i nějakou dobu i bez člověka a tak by se mohly šířit dál

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář